Calcii Borogluconas 25% 250ml
- 2452000
- Dla trzody chlewnej
- 20 szt.
- 31.08.2026
Calcii Borogluconas
216,6 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań u koni, bydła, świń i psów
Skład jakościowy i ilościowy substancji czynnej
Wapnia glukonian 216,6 mg/ml
Wskazania lecznicze
Stany niedoboru wapnia i jego następstwa u bydła, koni, świń i psów (krzywica, osteomalacja, osteodystrofia).
Leczenie zaburzeń przemiany wapniowej prowadzących do hipokalcemii (porażenie poporodowe krów, rzucawka suk, hipokalcemia poporodowa macior) oraz stanów przebiegających z nadmierną pobudliwością nerwowo-mięśniową (tężyczki hipomagnezemiczne, transportowe i inne) lub z niedowładem układu ruchu na różnym tle (syndrom zalegania).
Stany zapalne i alergiczne, szczególnie ostre i przebiegające z pokrzywką oraz obrzęki i zmniejszona krzepliwość krwi (jako lek wspomagający)
Dawkowanie i drogi podania
Preparat stosuje się dożylnie lub domięśniowo. U psów można podawać również podskórnie.
Przy stosowaniu dożylnym preparat podgrzać do temperatury ciała i wstrzykiwać powoli 25-50 ml / min.
Przy iniekcjach domięśniowych i podskórnych podawać preparat w kilka miejsc: po 20-40 ml w jedno miejsce u dużych zwierząt i po 2-3 ml w jedno miejsce u małych.
Wielkość dawek należy różnicować zależnie od charakteru choroby i stanu ogólnego:
Ostre hipokalcemie - 0,8 ml /kg m.c.
Choroby morfologiczne szkieletu, ostre alergiczne i aseptyczne stany zapalne - 0,4 ml / kg m.c.
Stany zapalne, zatrucia, skazy krwotoczne - 0,2 ml / kg m.c.
Okres karencji
Koń, bydło, świnia – 0 dni
Psy – nie dotyczy
Przeciwwskazania
Niewydolność nerek, niewydolność wątroby , nadczynność przytarczyc i hiperkalcemia.
Nie podawać łącznie z glikozydami naparstnicy i dużymi dawkami witaminy D3.
Działania niepożądane
Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami jest dobrze tolerowany, nie obserwuje się powikłań także po wielokrotnym podawaniu. Wyjątkowo przy zastosowaniu dużych dawek i u zwierząt ze złym stanem ogólnym może powodować w trakcie wlewów dożylnych stan hiperkalcemii: na początku pojawia się bradykardia, w dalszym przebiegu dochodzi do wzrostu siły skurczu i przyśpieszenia częstotliwości skurczów z następową tachykardią i skurczami dodatkowymi. Pojawia się ostre niedotlenienie mięśnia sercowego, a następnie drżenie mięśni, niepokój, poty, spadek ciśnienia tętniczego prowadzący do zapaści. Aby we właściwym czasie rozpoznać objawy przedawkowania, w czasie infuzji należy kontrolować akcję pracy serca. W następstwie nieprawidłowego podania i wydostania się preparatu może powstać miejscowy odczyn zapalny. W przypadku iniekcji domięśniowych, a u psów także podskórnych, zwierzęta mogą reagować niewielkim lub umiarkowanym niepokojem.
O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów nie wymienionych w ulotce ( w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Formularz zgłoszeniowy należy pobrać ze strony internetowej http://www.urpl.gov.pl (Wydział Produktów Leczniczych Weterynaryjnych).
Zalecenia dla prawidłowego podania
Brak
Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu i transporcie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, chronić od światła, nie zamrażać.
Po pierwszym otwarciu opakowania produkt należy zużyć w ciągu 28 dni.
Nie używać po upływie terminu ważności podanego na etykiecie.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Brak przeciwwskazań do stosowania w okresie ciąży i laktacji
Nie podawać łącznie z lekami z grupy glikozydów nasercowych i z preparatami zawierającymi jony węglanowe, fosforanowe, siarczanowe oraz z antybiotykami z grupy tetracyklin.
Duże dawki wapnia podawane równocześnie z glikozydami nasercowymi (pochodne strofantyny i digoksyny) nasilają ich działanie i mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca.
Moczopędne leki tiazydowe zwiększają wchłanianie zwrotne wapnia i stwarzają ryzyko hiperkalcemii.
Duże dawki wapnia w skojarzeniu z witaminą D mogą osłabiać działanie innych leków blokujących kanał wapniowy.
Przedawkowanie prowadzi do hiperkalcemii i zwiększonego wydalania wapnia z moczem. Objawy hiperkalcemii mogą obejmować: nudności, wymioty, pragnienie, wzmożone pragnienie, odwodnienie i zaparcia. Długotrwałe przedawkowanie prowadzące do hiperkalcemii może powodować zwapnienie naczyń krwionośnych i narządów wewnętrznych. Suplementacja wapnia w ilościach większych od 2000 mg/dobę przez kilka miesięcy stanowi wartość progową i może być przyczyną zatruć.
W przypadku przedawkowania należy natychmiast przerwać leczenie i uzupełnić niedobór płynów. W przypadku długotrwałego przedawkowania należy zastosować nawodnienie doustne i dożylne roztworami NaCl. Jednocześnie (lub też po nawodnieniu) podaje się diuretyki pętlowe (np. furosemid), aby zwiększyć wydalanie wapnia
Aby uniknąć podania zbyt dużej dawki, należy określić z możliwie największą dokładnością masę ciała zwierzęcia.
Przy przypadkowym samowstrzyknięciu należy zwrócić się po pomoc medyczną i udostępnić lekarzowi ulotkę lub opakowanie.
Szczególne środki ostrożności dotyczące unieszkodliwiania nie zużytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub odpadów pochodzących z tego produktu
Leków nie należy usuwać do kanalizacji ani wyrzucać do śmieci. O sposobie usunięcia bezużytecznych leków zapytaj lekarza weterynarii. Pozwolą one na lepszą ochronę środowiska.
Wielkość opakowania
250 ml.
Okres ważności
2 lata
Wydawany na podstawie recepty
Wyłącznie dla zwierząt
Inne informacje
W celu uzyskania informacji na temat niniejszego produktu leczniczego weterynaryjnego, należy kontaktować się z podmiotem odpowiedzialnym.
Pozwolenie nr 1170/01
Biowet Puławy Sp. z o.o.
ul. H. Arciucha 2, 24-100 Puławy
tel + 48 886 33 53, 888 91 00
sekretariat@biowet.pl, handel@biowet.pl, www.biowet.pl